Чортківська дяківсько-катехитична академія імені священомученика Григорія Хомишина, що на Тернопільщині, започаткувала свою діяльність 20 лютого 1992 року як дяківсько-регентська школа – філія Івано-Франківського теологічно-катехитичного духовного інституту.

 

Це був впевнений і переконливий на теренах відродження незалежної Української держави крок ініціативної групи представників інтелігенції і духовенства, яку, з благословення ректора інституту єп. Іринея Білика, очолив ветеран педагогічної праці, відмінник освіти України, на той час заступник директора педагогічного училища Володимир Терещук. Здобувши вищу музично-педагогічну та історичну освіту, Володимир Михайлович пройшов шлях від вчителя школи до першого керівника навчального закладу нового типу. Аспірант. Його педагогічна діяльність відзначена медаллю А. С. Макаренко, а також Папською золотою ювілейною медаллю.

Ініціаторами створення дяківсько-кетехитичної школи стали о. мітрат Тарас Сеньків, викладачі педагогічного училища Іван Кікис, Оксана Мандзій, Ігор Кучер, все чесні отці Роман Гончарик, Богдан Шкільницький, Григорій Канак.

Визначальною метою діяльності академії стало відродження і примноження славних духовно-просвітницьких традицій першого Дяковчительського інституту, заснованого в Перемишлі у 1818 р., а також забезпечення потреб нашої Церкви фахівцями церковного співу, катехитами з високою  загальною культурою і професійною компетентністю, глибоким релігійним світоглядом, чеснотами і Божим послухом.

За 14 років діяльності академії на дяківсько-регентському і катехитичному відділенях підготовлено понад 400 дяків, регентів церковного хору, катехитів (вчителів християнської етики), 92 з яких обрали священичий шлях.

Нині через денну, заочну та екстернатну форму навчання, незалежно від конфесійної і територіальної приналежності, здобувають омріяну спеціальність 117 студентів. Їх підготовку здійснюють 20 науково-педагогічні працівники, духовні наставники, серед яких о. В. Заболотний, о. Дмитро Подоба, о. О. Ольховецький, о. А. Юськів. До лекційних викладів-зустрічей часто запрошуються професор Прикарпатського університету І. Климишин, доктор богослов’я, ректор Івано-Франківської духовної семінарії о. О. Каськів, доктор мистецтвознавства професор С. Павлишин, відомий американський композитор українського походження І. Соневський, керівник благодійного фонду в Німеччині «Renovabis» п. Крістіна Додт.

Пам’ятними сторінками у житті академії стало урочисте відзначення у відпустовому місці-святині с. Зарваниця 2000-ліття Різдва Христового, торжества з нагоди відкриття Бучацької єпархії УГКЦ та інтронізації першого єпископа Кир Іринея Білика, святкування 10-ліття заснування навчального закладу, поїздка до столиці України на зустріч із Святішим отцем Іваном Павлом ІІ. Особливу радість викликає ритуал посвяти першокурсників та здійснення чину нижчих свячень випускників.

Заслужену популярність здобув дипломант Патріаршого конкурсу духовної пісні 2004 р., юнацький хор «Доместик» (регент Ю. Майданик), учасник виступів у багатьох обласних центрах, а також на столичній сцені Національного палацу «Україна».

 

З 24. 03. 2005 року ректором академії був призначений о. мітрат Іван Сеньків, який продовжив добру справу п. Володимира Михайловича.

Добротна навчально-матеріальна база дозволяє академії діяти за режимом закладу закритого типу. У перспективі – відкриття нових спеціальностей: менеджерів церковного господарства та вихователів (гувернанток) дитячих будинків, будинків сиротинців, благодійних організацій «Карітас».

У привітанні з нагоди десятих роковин академії Блаженні ший Любомир Кардинал Гузар відзначив: «Майбутня діяльність ваших студентів – це великий внесок у розвиток літургійної і духовної культури нашого народу. Ніколи не забувайте, що наша Церква Вас потребує».

 

З 16. 01. 2008 року, декретом Апостольського Адміністратора о. Дмитра Григорака, ЧСВВ, призначений ректором академії о. Дмитро Подоба.  

Історія Академії https://buchacheparchy.org.ua/ Super User