Скорочений нарис історії УБНТ

Українське богословське наукове товариство створене 1923 р. у Львові з ініціативи та за підтримки Митрополита Андрея Шептицького та о. Йосифа Сліпого. Завданням Товариства було об’єднати всіх богословів Української Греко-Католицької Церкви, зокрема підготувати участь Церкви у Велеградських з’їздах. Свій осідок Товариство мало при  Львівській духовній семінарії. Члени УБНТ видавали журнал «Богословія», формували бібліотеку, а також проводили численні академічні зустрічі. Першим головою УБНТ став о. д-р Т. Галущинський, ЧСВВ, ректор Львівської духовної семінарії. Товариство припинило діяльність внаслідок радянської окупації. З початком 60-х років ХХ ст., а особливо після повернення із заслання Йосифа Сліпого (голова УБНТ з 1926 по 1946 рр., та з 1963 по 1969 рр.), Товариство відновлюється у Римі. Його очолювали о. д-р Атаназій Великий, о. д-р Іван Гриньох. З відродженням церковного життя в Україні УБНТ повертається на рідні землі.

25 жовтня 1997 р. у Львові в Митрополичих палатах на Святоюрській горі було відновлено діяльність Товариства. Його головою став владика Любомир (Гузар). У 1998 р. перенесено видання журналу «Богословія» з Риму в Україну разом із бібліотекою та архівом УБНТ. Загальними Зборами 11 грудня 2001 р. обрано нового голову Товариства – митр. прот. д-ра Михайла Димида. 17 грудня 2007 р. на звітно-виборних зборах УБНТ на нового голову Товариства вперше в його історії було обрано жінку – д‑ра Анну-Єву Боднар, яка у 2010 р. була знову обрана головою на Загальних зборах у Дрогобичі.

З нагоди 85-ліття заснування УБНТ отримало нове приміщення на  Святоюрській горі, де знаходиться осідок Головної Управи УБНТ, редакція журналу «Богословія», секретаріат Львівського відділення Товариства. Засновано осередки Товариства в єпархіях та екзархатах, адже до цього часу зустрічі відбувалися тільки у Львові. 13 травня 2008 р.  розпочав працю осідок у Бучацькій єпархії, першим Головою якого став о. д-р Олег Шумелда. З 2010 р. Головою Бучацького осередку обрано о. д-ра Руслана Корнята.

У 2009 р. в Зарваниці відбувся Міжнародний конгрес на тему «Ікона та  іконічність в Україні на початку ХХІ століття». Мета цього проекту – розкривати джерела духовності східної традиції та об’єднувати зусилля багатьох осіб у цій ділянці.

УБНТ діє з благословення Глави УГКЦ. Метою та завданням Товариства є розвивати богословсько-філософську думку в Україні та за її межами; сприяти вихованню молодих науковців і дослідників з богослов’я і філософії; слідкувати за розвитком богословської думки у світі та брати в ньому участь; стежити за релігійним життям і становищем Христової Церкви у світі, зокрема за антихристиянськими течіями в науці і культурі; поглиблювати студії, плекати науки і досліди, що стосуються християнського Сходу та екуменізму, зокрема в Україні.

Сьогодні УБНТ збирає богословів різних інституцій в одне Товариство для творення спільного богослов’я Київської Церкви;  поширює коло науковців, зацікавлених у богословських науках, популяризує основоположні еклезіологічні засади.

На засіданні Загальних виборчих зборів УБНТ, що відбулись 11 грудня 2010 р. у Дрогобицькій духовній семінарії імені блаженних мучеників Северина, Віталія та Якима, було обрано голову Товариства та управу на наступних три роки (2011-2013 рр.):

д-р Анна Боднар – Голова Українського богословського наукового товариства;

о. д-р Андрій Дикий – заступник голови;

д-р Олег Кіндій – науковий секретар;

ліц. Марія Кожух – скарбник;

ліц. Аліція Хрін  – секретар;

о. д-р Мирон Бендик – радник;

о. д-р Роман Іванців – радник;

д-р Тарас Шманько – головний редактор журналу «Богословія».

Члени Ревізійної комісії: о. д-р Володимир Гринда – голова; о. ліц. Володимир Боровий; о. д-р Роман Шафран.

До складу управи товариства, згідно зі Статутом, увійшли також голови територіальних осередків УБНТ, обрані членами цих осередків, а саме:

о. ліц. Іван Гаваньо – голова Дрогобицького осередку;

о. д-р Руслан Корнят – голова Бучацького осередку;

о. ліц. Роман Болехівський – голова Коломийсько-Чернівецького осередку;

о. ліц. Василь Сенів – голова Стрийського осередку;

о. д-р  Мартин Хомів – голова Тернопільсько-Зборівського осередку

14 грудня батьківське благословення новообраним голові та управі УБНТ уділив Глава УГКЦ Блаженніший Любомир, побажавши старанно трудитися над розвитком богослов’я в УГКЦ.


Діяльність УБНТ в Бучацькому осередку

8 лютого 2011 р. у приміщенні управління Бучацької єпархії УГКЦ відбулось засідання Українського богословського наукового товариства (УБНТ). Під час зустрічі обговорено ряд важливих проблем та можливості їх подолання. Заслухано пропозиції для покращення становища Бучацького осередку УБНТ. До загальної кількості активних членів влилися нові сили – диякон Мирослав Думич (доктор літургіки) та Паславський Михайло (ліцензіат канонічного права). До слова було запрошено військового капелана о. Ігоря Федоришина, який перебував кілька місяців у миротворчих силах у Косово разом із нашими солдатами. Він розповів про духовний стан української армії, про її проблеми та виклики. Також о. Ігор поділився своїм досвідом нелегкого душпастирювання у Збройних силах і наголосив на потребі моральної підтримки тих, хто перебуває на миротворчих місіях.

Було також представлено певні напрямки роботи у найближчий час. Так, бажаннями та очікуваннями Товариства є більше працювати для потреб наукового життя єпархії, скликати круглі столи, на які запрошуватимуться цікаві особистості із духовенства та світських осіб; кожного місяця готувати доповіді щодо тем наукових праць членів товариства; давати вичерпні і логічні роз’яснення на існуючі проблеми, котрі виникають у суспільстві, та бути справді важливою науковою радою при єпархії. На сторінках єпархіальної газети «Христова скеля» регулярно виходитимуть цікаві наукові публікації, авторами яких стануть члени УБНТ. Ще одним бажанням управи є залучати якомога більше нових членів та плідно співпрацювати із подібними товариствами на території нашої єпархії, зокрема у м. Чорткові.

Надіємося на успішну працю, відповідальність і знайдений час для того, щоб один раз у місяць кожного другого вівторка прийти на зустріч.


До Бучацького осередку УБНТ входять такі члени:

1. Голова – Корнят о. Руслан (д-р)

2. Секретар – Грицак Лідія (мгр)

3. Білінчук о. Володимир (ліц)

4. Білінчук Марія (ліц)

5. Боднар о. Богдан (мгр)

6. Войтюк о. Зеновій (мгр)

7. Григорак владика Димитрій

8. Думич о. Мирослав (д-р)

9. Паславський Михайло (ліц)

10. Сендзюк о. Іван (мгр)

11. Сеньків о. м. Іван (ліц)

12. Стецівка Ігор (ліц)

13. Федоришин о. Ігор (мгр)

14. Шмиглик о. Ярослав (ліц)

15. Штогрин Ольга (мгр)

16. Шумелда о. Олег (д-р)

УБНТ https://buchacheparchy.org.ua/ Super User