У Чорткові 10 червня відбулися урочистості з нагоди 20-ліття Чортківської дяківсько-катехитичної академії імені священномученика Григорія Хомишина. Це єдиний у світі вищий навчальний заклад для дяків-регентів, проте тут освіту здобувають і майбутні катехити. До того ж, ЧДКА – один із небагатьох духовно-релігійних закладів, які почали функціонувати у час здобуття Україною належності і свободи Церкви.
З приводу ювілею в Катедральному соборі верховних апостолів Петра і Павла відбувся урочистий постриг цьогорічних випускників академії: 14 з них були студентами денної форми навчання, троє – заочної. Отож випускники отримали свячення читця, співця і свіченосця. За словами ректора ЧДКА о. Дмитра Подоби, з них семеро осіб мають намір продовжувати навчання у семінарії. Тенденція закономірна, каже отець-ректор, адже кожного року половина випускників мріють стати священиками. Інші випускники служать у храмах як дяки, регенти, катехити або працюють вчителями християнської етики.
Утім, головним духовним дійством ювілею стала Божественна Свята Літургія, яку очолили митрополит і архиєпископ Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ Василій Семенюк та єпарх Бучацький – владика Дмитрій Григорак, ЧСВВ у співслужінні з духовенством. Серед священиків було багато отців Василіян. Під час Богослужіння присутні слухали проповідь митрополита Василія. У ній архиєрей акцентував особливо на таких духовних категоріях, як святість і побожність. Під час Богослужіння також було введено у дияконський сан брата Терентія Тертулу, ЧСВВ, семінариста Вільнюської семінарії св. Йосифа (Литва). Пісенно супроводжували Святу Літургію студенти ЧДКА.
Після відправи митрополит Василій привітав ректора академії, викладацький склад, студентів та випускників, вручив о. Дмитру Подобі грамоту за діяльність на духовно-освітній ниві. Владика Дмитрій також поздоровив усіх, хто трудиться, навчається в академії та причетний до її діяльності. Архиєрей привітав і нововисвяченого отця-диякона Терентія від імені отців Василіян.
Того ж дня, у післяобідню пору, в Будинку культури ім. К. Рубчакової відбулася святкова академія. Її підготували викладачі та студенти ЧДКА. Відкривав захід Преосвященний владика Дмитрій Григорак, ЧСВВ, котрий висловився, що дяківсько-катехитична академія має важливе значення для нашої Церкви, оскільки формує її служителів. Опісля виступив ректор о. Дмитро Подоба. Священик провів екскурс історією навчального закладу, наголосив на його найбільших досягненнях, назвав людей, котрі активно спричинились до створення і розвитку академії.
Своїми спогадами про навчальний заклад ділився випускник ІІ-го випуску, а нині парох чортківської церкви св. Архистратига Михаїла і всіх сил безплотних о. Володимир Логуш. Священик розповів, що у порівнянні з невеличкою колись дяківською школою нині академія стала великим закладом із хорошою матеріально-технічною базою. Виступили перед присутніми ще Оксана Мандзій, одна із перших викладачів академії, випускник о. Іван Шинкарук з Коломийсько-Чернівецької єпархії, цьогорічний випускник Михайло Паляк та інші.
Власне, концертна програма, яка тривала більше однієї години, була насиченою. У ній прозвучали шедеври української сакральної музики, релігійні та патріотичні твори відомих композиторів. Так, присутніх тішили своїм мистецтвом хор академії «Доместик» (художній керівник Роман Березовський), два ансамблі та індивідуальні вокалісти.
На концертній програмі зібралось багато гостей, отож зала Будинку культури була переповнена. Тут насолоджувались мелодійним співом духовенство, мешканці Чорткова, батьки цьогорічних випускників, запрошені гості. Водночас на концерті зустрілося багато випускники академії з різних випусків, з-поміж котрих нині велика кількість священиків. Отож 20-і роковини були і нагодою побачитись з добрими старими друзями та одногрупниками.
Віхи історії ЧДКА
Чортківська дяківсько-катехитична академія ім. свщмч. Григорія Хомишина є майже ровесницею незалежної України, адже була заснована 20 лютого 1992 р. як школа для підготовки дяків і регентів церковних хорів. Потреба у функціонуванні такого навчального закладу зумовлювалась тим, що після виходу УГКЦ з підпілля катастрофічно бракувало кваліфікованих церковнослужителів.
Нова школа спершу діяла як філіал Івано-Франківського теологічно-катехитичного духовного інституту з благословення його тодішнього ректора – єпископа Іринея Білика, ЧСВВ. Очолив навчальний заклад Володимир Терещук, відмінник освіти України (нині вже покійний), котрий був відзначений Медаллю А. Макаренка і Папською золотою медаллю. Серед тих, хто активно причинився до створення і розвитку дяківсько-регентської школи, були о.-мітрат Тарас Сеньків (нині єпископ Стрийської єпархії), викладачі Чортківського педучилища та місцеві священики.
З перших днів існування у дяківсько-регентській школі запанувала атмосфера найкращих духовно-просвітницьких традицій першого Дяко-вчительського інституту, який функціонував у Перемишлі з 1818 р.
І так з кожним роком лави навчального закладу полишали кваліфіковані дяки-регенти і катехити, кількість котрих за 14 років сягнула більше 400 осіб. Багато випускників продовжували навчання у семінаріях.
Завдяки владиці Іринею Білику, ЧСВВ, першому єпарху Бучацькому, дяківсько-регентська школа була перейменована на Дяківсько-катехитичну академію ім. свщмч. Григорія Хомишина. Нині у її стінах навчаються студенти обох статей, різних конфесій та різного віку на денній і заочній формі, а також на екстернаті. Професійною та духовно-світоглядною формацією студентів займаються священики-богослови, світські викладачі, духівники.
В історії академії важливими сторінками були ювілей 2000-ліття Різдва Христового, який відзначали у Зарваниці, проголошення Бучацької єпархії УГКЦ й інтронізація владики Іринея Білика, ЧСВВ, 10-ліття від дня заснування навчального закладу та інші. Традиційними святами академії є посвята першокурсників і здійснення Чину нижчих свячень (постригу) випускників.
Часто студенти ЧДКА беруть участь у різних духовних акціях на єпархіальному та всецерковному рівнях, у прощах, супроводжують своїм професійним мелодійним співом Святі Літургії, виступають на конкурсах. У 2004 р. хор академії «Доместик» (керівник Ю. Майданик) став дипломантом Патріаршого конкурсу духовної пісні.
У 2005 р., після смерті ректора Володимира Терещука, заклад очолив о.-мітрат Іван Сеньків. У 2008 р., згідно з Декретом Апостольського адміністратора Бучацької єпархії о. Дмитра Григорака, ЧСВВ, ректором академії став о. Дмитро Подоба, котрий керує нею донині.
Віталій Затильний, прес-служба Бучацької єпархії
Світлини: д. Климент Грещак, ЧСВВ (http://osbm.in.ua)