Святкування 1020-ї річниці Хрещення Русі-України продовжується. У Бучацькій єпархії з цієї нагоди у свято Преображення Господнього відбулася проща до Чудотворної ікони Савелівської Богоматері.

Невелику Савелівку Монастириського деканату важко знайти на карті Тернопільщини, однак її духовна велич не викликає сумнівів. Цю чудотворну місцину знає сьогодні не надто багато осіб, але ще з другої половини дев’ятнадцятого століття Савалуски (перша назва села) збирали тисячі прочан, переважно із Західної України.

У свій час місцевий багатій, йдучи із сусідньої Ковалівки до Савалусок, помітив поблизу джерела на кроні дуба сяйво, в якому виднілась Пресвята Богородиця. Відтоді Савалуски стали святим місцем. Багатій віддав частину свого маєтку, аби збудувати у селі храм. У 1873 році папа Пій IX надав Савалускам статус паломницького центру. Про цю святиню богобоязний люд пам’ятав завжди, навіть попри заборони з боку радянської влади. За два роки до проголошення незалежності України у селі біля джерела спорудили пам’ятну капличку і поставили хрест. Вісім років тому вздовж крутого підйому між джерелом і нагірним храмом постала ще й Хресна дорога.

 

Чудотворна ікона Савелівської Богородиці сьогодні є запрестольною. До її копії можуть приступати люди. Ця копія чудотворної ікони також подорожує різними церквами, щоб віруючі мали можливість поклонитись Діві Марії і вимолити потрібні ласки для спасіння душі й тіла. На Преображенський відпуст копію ікони традиційно виносять із церкви. Цього року її виніс також відбувся за участі Апостольського Адміністратора Бучацької єпархії УГКЦ Високопреподобного отця Дмитра Григорака, ЧСВВ, духовенства і сотень вірян.

Тривало паломництво до Савелівки два дні. Ввечері, напередодні свята, віряни молились із душпастирем на Хресній дорозі та нічних чуваннях. Наступного дня отець Дмитро Григорак очолив урочисту Божественну Літургію у співслужінні зі всечесним духовенством єпархії. У Богослужіннях прощі взяли участь сотні прочан. Після завершення відправи отець Дмитро подякував священикам і мирянам за те, що вони ушановують це чудотворне місце, і вділив повний відпуст із пастирським благословенням. Потім священики відслужили ще й Чин освячення плодів. Отець Дмитро також окропив паломників освяченою водою. Підчас прощі організатори провели конкурс дитячого малюнка на тему Хрещення Русі-України і запросили вокальний гурт сестер Махневичів із Гончарівки для представлення пісенних композицій.

Віталій Затильний

ПРОЩА ДО ІКОНИ, ЯКА ПОДОРОЖУЄ РІЗНИМИ ЦЕРКВАМИ https://buchacheparchy.org.ua/ Super User