8 лютого 2011 року у приміщенні управління Бучацької єпархії УГКЦ відбулось засідання Українського Богословського Наукового Товариства (УБНТ). Під час зустрічі обговорено ряд насущних проблем та можливості їх подолання. Заслухано пропозиції для покращення становища Бучацького осередку УБНТ. До загальної кількості активних влилися нові сили – диякон Мирослав Думич (доктор Літургіки) та Паславський Михайло (ліцензіат Канонічного права). До слова було запрошено Військового капелана о. Ігора Федоришина, який перебував кілька місяців у миротворчих силах в Косово разом із нашими солдатами. Він розповів про духовний стан української армії, про її проблеми та виклики. Також отець Ігор поділився своїм досвідом нелегкого душпастирювання в Збройних силах і наголосив на потребі моральної підтримки для тих, хто перебуває на таких миротворчих місіях. Було представлено певні напрямки роботи у найближчий час: більше працювати для потреб наукового життя єпархії, скликати круглі столи, на які запрошуватимуться цікаві особистості із духовенства та світських; кожного місяця готувати доповіді щодо тем наукових праць членів товариства. Давати вичерпні і логічні роз’яснення на існуючі проблеми, котрі виникають у суспільстві, та бути насправді дійсною науковою радою при єпархії – є бажанням товариства. Кожного разу на сторінках газети «Христова скеля» виходитимуть цікаві наукові статті, авторами яких стануть члени УБНТ. Бажанням управи є залучати якомога більше нових членів та плідно співпрацювати із подібними товариствами інших навчальних закладів нашої єпархії, зокрема м. Чорткова. Надіємося на успішну працю, відповідальність і знайдення часу для того, щоби раз у місяць кожного другого вівторка приїхати на зустріч. Наступне засідання УБНТ відбудеться 8 березня о 17 год.
Історична довідка
Українське Богословське Наукове Товариство створене 1923 р. у Львові з ініціативи та за підтримки Митрополита Андрея Шептицького та о. Йосифа Сліпого. Завданням Товариства було об’єднати всіх богословів Української Греко-Католицької Церкви, зокрема підготувати участь Церкви у Велеградських з’їздах. Свій осідок Товариство мало при Львівській Духовній Семінарії. Члени УБНТ видавали журнал «Богословія», формували бібліотеку, а також проводили численні академічні зустрічі. Першим Головою УБНТ став о. д-р Т. Галущинський (ЧСВВ), ректор Львівської духовної семінарії. Товариство припинило діяльність внаслідок радянської окупації. З початком 60-х років ХХ ст., а особливо після повернення із заслання Йосифа Сліпого (голова УБНТ з 1926 по 1946 рр., та з 1963 по 1969 рр.), Товариство відновлюється у Римі. Його очолювали о. д-р Атаназій Великий, о. д-р Іван Гриньох. З відродженням церковного життя на Україні УБНТ повертається на рідні землі.
25 жовтня 1997 р. у Львові в Митрополичих палатах на Святоюрській горі було відновлено діяльність Товариства. Його Головою став владика Любомир (Гузар). У 1998 р. перенесено видання журналу «Богословія» з Риму в Україну разом із бібліотекою та архівом УБНТ. Загальними Зборами 11 грудня 2001 р. обрано нового Голову Товариства – митр. прот. д-ра Михайла Димида. 17 грудня 2007 року на звітно-виборних зборах УБНТ на нового Голову Товариства вперше в його історії було обрано жінку – д‑ра Анну Єву Боднар, яка у 2010 була знову обрана Головою на Загальних зборах у Дрогобичі.
З нагоди 85-ліття заснування УБНТ отримало нове приміщення на Святоюрській Горі, де знаходититься осідок Головної Управи УБНТ, редакція журналу «Богословія», секретаріят Львівського відділення Товариства. Засновано осередки Товариства в єпархіях та екзархатах, адже до цього часу зустрічі відбувалися тільки у Львові. 13 травня 2008 розпочав працю осідок у Бучацькій єпархії, першим Головою якого став о. д-р Олег Шумелда. У 2009 в Зарваниці відбувся міжнародний конгрес на тему «Ікона та іконічність в Україні на початку ХХІ століття». Мета цього проекту — розкривати джерела духовності східної традиції та об’єднувати зусилля багатьох осіб у цій ділянці.
УБНТ діє з благословення Глави УГКЦ. Метою та завданням Товариства є «розвивати богословсько-філософську думку в Україні та за її межами; сприяти вихованню молодих науковців і дослідників з богослов’я і філософії; слідкувати за розвитком богословської думки у світі та брати в ньому участь; стежити за релігійним життям і становищем Христової Церкви у світі, зокрема за антихристиянськими течіями в науці і культурі; поглиблювати студії, плекати науки і досліди, що стосуються християнського Сходу та екуменізму, зокрема в Україні».[Стаття 2.1]
Сьогодні УБНТ збирає богословів різних інституцій в одне Товариство для творення спільного богослов’я Київської Церкви; поширює коло науковців, зацікавлених у богословських науках, популяризує основоположні еклезіологічні засади.
Голова Бучацького осередку УБНТ
о. д-р Руслан Корнят