“Якби Україна мала б півмільйона пластунів,
за її майбутнє можна б було не турбуватися” – Богдан Гаврилишин.
У суботу, 14 квітня, відбулося святкування Дня Першої Пластової Присяги під гаслом «До щастя Вітчизну свою поведу». Саме цього сонячного дня 550 пластунів різного віку приїхали у м. Підгайці, що на Тернопільщині, з м. Шумська, м. Хоросткова, с. Верещаки, м. Бучача, м. Козова, м. Бережани, м. Кременець, м. Збараж, м. Тернопіль, м. Хирів, м. Чернівці, м. Кам’янець-Подільський, м. Львова, м. Стрий. Розпочався захід панахидою на могилах, де поховані пластун сеньйор Володимир Федорчук та його вихованець, юнак Максим Скасків, яку відслужив Єпарх Бучацький, пластун сеньйор преосвященний владика Димитрій Григорак спільно із семінаристами Тернопільської духовної семінарії, священиками пластунами, о. деканом Підгаєцького деканату Василем Майкою та пл. сен о. Миколою Мидляком.
Далі був вимарш пластунів вулицями міста на майдан Незалежності, де і відбулося урочисте пластове відкриття. Священики-пластуни провели молитву та поблагословили всіх учасників заходу. Велика пластова громада поповнилася новими пластунами прихильниками, які отримали новацькі та юнацькі хустки. Визначним цей день став для 24 пластунів, які склали пластову присягу, де присягли на вірність Богові та Україні та пообіцяли дотримуватись пластового закону. За визначну діяльність в організації грамотами та відзначеннями нагороджено активних пластунів. Крім того, пластуна сеньйора Володимира Федорчука посмертно нагородили Бронзовим Хрестом за геройський чин, врятування життя поранених під час революції Гідності 2013-2014 рр., участь в антитерористичній операції на Сході України у 2015 році, а також за спробу врятування життя юнака Максима Скасківа 20 червня 2017 р. на річці Дністер в с. Устя, Монастириського району. Нагороду передали його дружині, пластунці сеньйорці Надії Федорчук – коменданту заходу, станичній ст. Підгайці.
Зі святом пластунів привітали голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна, пл. сен. преосвященний владика Димитрій Григорак, голова Підгаєцької райдержадміністрації Алла Колодницька, голова Підгаєцької районної ради Ірина Баран, міський голова Підгайці Тетяна Левкович. За словами Степана Барни, Володимир Федорчук став прикладом самопожертви та відданості ідеалам Пласту: «Сьогодні більше сотні вихованців Пласту є учасниками бойових дій на Сході України та захищають нашу державу від зовнішнього окупанта. Вірю в те, що ми виховаємо не одне покоління пластунів, яке робитиме усе для того, щоб Україна була високоморальною та високо свідомою державою» .
Під час святкування відбувся флешмоб «Пластова гаївка», котру водили довкола церкви всі пластуни спільно з духовенством та владою. Після смачного обіду, який приготували поварі шкіл міста та дитячого садочка, для юнацтва та новацтва було огранізовано квест по м. Підгайці. Виконавши завдання, новаки та юнаки повинні були знайти заховані скарби підгаєцьких вельмож. Діти змагалися у фізичній вправності, їзді на велосипеді, орієнтуванні на місцевості, розвивали креативне мислення, творчі здібності, знання українських та пластових пісень. Крім квесту, програма включала різні мистецькі активітети: малювання на склі, різьба по дереву, випалювання по дереву, виготовлення виробів зі шкіри та рогози (майстер-клас провели викладачі Підгаєцької художньої школи Г. М. Романів та О. І Дейнека), виготовлення прикрас в техніці канзаші, ляльки-мотанки аквагрим, писанкарство (традиційна та лемківська писанка, дряпанка), витинанка, малюнок на асфальті, орігамі. Всі бажаючі мали змогу дізнатися історію Пласту на Тернопільщині відвідавши пластове містечку. На пластовій ярмарці можна було придбати вироби ручної роботи та солодощі, які виготовили пластуни з різних міст. Протягом всього дня діяла виставка мистецьких робіт пл. сен. Володимира Федорчука, де присутні могли помилуватися чудовими пейзажами художника та побачити вироби з дерева.
Також цього дня у Підгайцях з’явилася Алея пам’яті пл. сен. Володимира Федорчука, про яку він так мріяв за життя. Деревця на честь світлої пам’яті пластуна сеньйора, кавалера Бронзового та Срібного Вовка Куреню «Сіроманці», який був талановитим виховником та борцем за волю України, членом Куреня «Сіроманці», учасником Майдану та бойових дій на Сході України, висадили представники всіх пластових осередків, які прибули на святкування, члени пластового куреня «Сіроманці», дружина Володимира пл. сен. Надією Федорчук, донька пластунка Ніна Мельник (Федорчук), син Андрій Федорчук, сестра Володимира Алла Шадловська, пл. сен. преосвященний владика Димитрій Григорак, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, голова Підгаєцької РДА Алла Колодницька, голова Підгаєцької районної ради Ірина Баран, голова міста Підгаєць Тетяна Левкович.
Святкування Дня першої пластової присяги завершилося великою пластовою ватрою, де присутні співали пластових пісень. Всі команди отримали грамоти за участь у квесті із пошуку захованих скарбів. Найбільш спритніші та кмітливіші отримали цінні подарунки, які зможуть використати у подальшому пластуванні. Приємно було бачити щасливі та усміхенні обличчя юних пластунів, коли вони поверталися додому. Сподіваємося, що для всіх цей захід був незабутнім, сповнений цікавих вражень та нових знайомств.
Провід заходу щиро дякує за допомогу в проведенні свята Тернопільській обласній держадміністрації, Відділу сім’ї та молоді Тернопільської обласної державної адміністрації, постійному партнеру «Агрохолдинг «Мрія», керівництву ТОВ «Сільцівське», а також Підгаєцькій РДА, Підгаєцькій районній та міській радам, відділам освіти молоді та спорту, культури і туризму РДА, РСУДСНС, місцевій поліції, ЦП МСД, а також лісничому Григорію Йопику, приватному підприємцю Оксані Рудій, директору аграрного ліцею Мицьо І. А., інструкторам, які допомогли провести мистецькі активітети та всім хто долучився до організації заходу.
Більше фото за цим посиланням
Заступник коменданта ДППП пл. сен. Оксана Шамрик