Василіянська резиденція св. Василія Великого в місті Луцьку була заснована 29 вересня 1998 року декретом Протоархимандрта Василіянського Чину о. Діонісія Ляховича, ЧСВВ. Відтак на підставі звернення о. Йоанікія Чверенчука, ЧСВВ, – Протоігумена Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні, враховуючи думку Головних Радників, зважаючи на обґрунтовані причини, Протоархимандрит Василіянського Чину святого Йосафата Всесвітліший о. Василій Ковбич декретом з дня 5 грудня 2009 р. надав резиденції св. Василія Великого у місті Луцьку статус монастиря. Історична довідка:
З історії відомо, що у Луцьку на Волині були два старовинні монастирі. Ще від 1240 року у цьому місті був невеликий монастир, посвячений св. Івану Богослову. Від 1720 року цей монастир став власністю отців Василіян і згодом ввійшов до складу Руської Провінції Василіянського Чину. У 1789 році цю обитель приєднано до Луцького монастиря Чесного Хреста, який був заснований у 1624 р., а з 1739 року також входив у склад Руської Провінції. Монастир Чесного Хреста у Луцьку проіснував до 1833 року і був скасований з ініціативи священика Й. Сємашка, який все зробив для того, щоб василіянські монастирі на Волині були ліквідовані, серед них і Луцький. Але будівля цього монастиря стоїть ще донині, збереглася в досить непоганому стані.
Діяльність отців Василіян на Волині після 150-річної перерви відродилася з виходом УГКЦ з підпілля, хоча ще і в часи переслідувань підпільно душпастирював у Володимирі-Волинському і околицях бл. п. о. Маркіян Когут, ЧСВВ. З 1991 року отці і брати Крехівського монастиря почали регулярно їздити на празник св. Йосафата до цього міста. З 1995 року у Володимирі-Волинському постійно проживав о. Григорій Бардак, ЧСВВ. Він служив кожної неділі як у Володимирі, так і в Луцьку, в римо-католицькому костелі. Коли у Луцьку відремонтували церкву на території військової частини, то передали її єпархіальному священику декану о. Роману Бегею. Отці Василіяни отримали земельну ділянку в іншій частині міста, у 55-ому мікрорайоні. Тут було споруджено монастир із кількох кімнат-вагончиків та тимчасову каплицю.
У 1995 р. ченці розпочали зведення монастиря і величавого собору. За настоятельства о. Григорія Бардака, ЧСВВ, було викопано котлован. Після переїзду о. Григорія до іншого монастиря у Луцьку деякий час служив о. Всеволод Сокирко, інші священики. У 1998 р. настоятелем у Луцьку став о. Дмитро Григорак, ЧСВВ, який з допомогою спонсорів і жертводавців розпочав будівництво монастиря і церкви. З 2007 р. настоятелем монастиря у Луцьку є о. Терентій Цапчук, ЧСВВ, який продовжує працю своїх попередників. На даний час вже споруджено монастир, святилище, а в просторому підземному приміщенні влаштовано церкву. За цей час зросла чисельно і монаша спільнота: тут постійно проживають і виконують своє служіння 4 священики і один брат.