Не можна затримувати дару Божого милосердя і прощення лише для себе, у своєму особистому егоїзмі, бо тоді ми вбиваємо його у своєму серці і стаємо не здатними втримати помилування, яке Господь виливає на кожного з нас. У своєму серці кожен із нас добре знає, що Бог набагато більше простив нам, а ми набагато більше завинили перед Ним, ніж будь-яка людина може завинити перед нами.
Про це Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав говорив під час проповіді в соборі Святого Юра у Львові, де цими днями перебуває чудотворна ікона «Милосердя двері».
Сьогоднішнє Євангеліє розповідає нам притчу про Царство Небесне. Господар, цар зводить рахунки зі своїми слугами. Притча розповідає, що один зі слуг був винен панові десять тисяч талантів. В євангельські часи це було 270 тонн золота. Слуга попросив свого господаря відтермінувати борг, тобто відтермінувати кару для нього і його родини, бо десяти поколінь не вистачило б, аби повернути цю суму. «Що робить той цар? Він милосердиться і не тільки відтерміновує повернення боргу, а прощає його. Бо, мабуть, для цього господаря було не так важливе власне золото, яке він втрачає внаслідок такого дивного милосердя, а цінніше за всі скарби на світі була людина, її гідність і свобода», – розповів проповідник.
«Очевидно, – продовжив архиєрей, – у такий спосіб описуючи милосердного царя, Боже Слово говорить нам про Боже милосердя. Мабуть, кожна людина цікавиться, наскільки Бог є милосердний, наскільки велике Його милосердя, як багато Він може мені простити. І сьогодні Господь Бог каже нам, що Його любов, милосердя перевершує всяке наше уявлення. Сила Божого милосердя перевершує здатність людини грішити. А здатність Бога любити людину перевершує її здатність любити саму себе, своїх найрідніших. Божа любов і милосердя сильніші за людський гріх. Господь Бог сьогодні нам каже, що Він хоче вилити своє милосердя на кожного з нас. Немає такої провини, якої б Господь Бог не міг нам простити».
Але якою дивною і контрастною є поведінка того слуги, який не прощає своєму боржникові невеличкого боргу і кидає його в темницю. «Боже милосердя, яке Господь виливає на нас, стає для нас завданням. Бо слабка і марна наша віра, якщо вона не впливає, не змінює наші стосунки з Богом та іншою людиною. Це Боже милосердя, яке стає завданням для віруючої людини, є надзвичайно важливим Божим словом у Році Божого милосердя, яке урочисто проголосив Святіший Отець з огляду на потреби людства», – відзначив Предстоятель.
Глава Церкви звернув увагу вірних, що в соборі Святого Юра відчинені двері Божого милосердя, тому що «Небесний Господар і Цар готовий кожному з нас непросто відтермінувати суд за наші гріхи, а їх простити. Господь Бог запрошує це милосердя прийняти і поділитися з ближнім».
«Як особливий знак Божого милосердя і благодаті, – вважає Блаженніший Святослав, – для нас є постать Пречистої Діви Марії, яка прибула до нас у своїй чудотворній іконі, яка так і називається – Милосердя двері. Саме цією іконою Папа Франциск відкрив Рік Божого милосердя у Вселенській Церкві. І можливо, сьогодні її материнські очі, теплі, сповнені любові, кажуть кожному українцеві: не бійся, Бог милосердний, але ти будь милосердний до свого брата, до своєї сестри».
Департамент інформації УГКЦ