Якщо говорити про польсько-українські відносини, то тема примирення ще не зачепила ціле українське суспільство. Здебільшого про це мовиться тільки на Заході України, де більше присутня Українська Греко-Католицька Церква. Чим далі від кордону, тим менше люди свідомі цього. Так само і в Польщі. Це значить, що ціле суспільство ще мусить усвідомити собі усю правду і прагнути поєднання.
Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час прес-конференції у польському місті Гнєзноу рамках офіційного візиту до Польщі 9-13 березня.
Предстоятель зауважив, що поляки та українці пережили між собою дві війни у ХХ столітті... І ті рани від воєн ХХ століття ще досі болять і українців, і поляків.
«Вважаю, що по обидва боки кордону ми ще маємо дуже багато роботи, – вважає Блаженніший Святослав, – можу сказати про український бік, бо мені це ближче. Найперше мусимо вчити історію і відкрити правду. Адже, як відомо, ще донедавна на наших теренах не було історії, а була ідеологія. Не можливо було відкрити архіви і дізнатися, що насправді відбувалося чи на Волині, чи на інших територіях України. Поляки мають інститут національної пам'яті. Українці теж. Але він був заснований, потім фактично похований і недавно знову почав активно діяти. І зараз, наприклад, якщо хтось відвідає архів у Львові, то побачить, що 99 відсотків тих, хто працює у львівському архіві, то це – поляки. А нам, українцям, ще належить багато зробити. Минуле керівництво України не було зацікавлено в такому вивченні архівів і не заохочувало його. Можливо, зараз ситуація зміниться. Тож, мусимо вивчати і відкривати правду».
Щодо Української Греко-Католицької Церкви, то, відзначив Предстоятель УГКЦ, вона мусить голосити правду і голосити про можливість прощення. «Бо тільки Церква може про це говорити. Історики говорять про факти, політики експлуатують сентименти. А хто може оздоровити пам'ять? Тільки християнське сумління і Церква», – сказав Глава УГКЦ.
«УГКЦ є лідером з пропагування цього взаємного прощення в Україні і промовляє до сумління своїх вірних. Але в Україні є ще інші конфесії, які теж мусять це робити. Тобто ще є багато праці», – підкреслив Предстоятель Церкви.
Департамент інформації УГКЦ