Урочистою Літургією, яку очолив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав, в aрхикатедральному соборі Святого Воскресіння завершився Синод Єпископів УГКЦ в Івано-Франківську, що тривав від 30 серпня.
Цією Літургією, – сказав Блаженніший до вірних, – ми завершуємо Синод Єпископів нашої Церкви. Це завершення також начебто вінчає і діяння VI сесії Патріаршого Собору. Усі, хто працював, готував сесії, рішення і різні тексти, відчували себе слугами, які готують бенкет, весілля... І сьогодні, коли все закінчилося, ми кажемо всій Церкві: усе готове. Готові добрі думки, добрі плани, добрі наміри. Ми сьогодні кажемо: усі ви є запрошені. Але роз’їжджаючись по всьому світі, ми почуваємося і слугами, яких наш Господь посилає, аби всіх запрошених зробити вибраними, аби привести всіх для участі у вічній радості Небесного Отця».
У своїй проповіді до вірних Предстоятель розповів, що коли пророки Старого Завіту плекали і підживлювали в людей очікування Месії, то той довгожданий момент, коли Месія приходить, той знак сповнення всіх Божих обітниць пророки описували у вигляді месіанського бенкету, у вигляді весілля.
Бенкет, за словами проповідника, – це не лише момент, коли люди синхронно наповнюють свої шлунки. Бенкет, зокрема у мові Святого Письма, є моментом обміну дарами. Коли господар когось запрошує на бенкет, то ділиться не лише тим, що приготував, він ділиться зі своїми гостями собою, власним життям, своєю радістю. Тому в інших книгах Святого Письма ми бачимо, що коли хтось споживає їжу разом із грішником, то споживає і його гріх. А коли хтось приходить на запрошення до святого, то наче стає причасником його святості, його благородства… Але найвищим і найсильнішим бенкетом є весілля, тому що це момент, коли двоє стають одним... Тобто пророки обрали весілля як найкращий образ, щоб сказати людям: ось це буде знак, коли прийде довгоочікуваний Цар Ізраїлю. «Саме про це – добру вістку Євангелія про сповнення очікування ми чуємо в сьогоднішньому Євангелії. У тому короткому уривку ми чуємо аж три рази слова "усе готове, приходьте". Розказуючи про ту радість повноти, ми сьогодні чуємо в Євангелії про різні види і способи відмовитися... Ми чуємо, що Цар хоче, аби всі люди стали причасниками його радості, причасниками весілля агнця. Бо всі люди запрошені, покликані бути щасливими з Богом у Його Небесному Царстві: і добрі, і грішні, і багаті, і вбогі, і розумні, і невчені... Бог хоче, щоб усі люди спаслися і прийшли до пізнання істини», – каже духовний лідер греко-католиків.
Той момент, вважає він, коли сьогодні ми, живучи в месіанські часи, покликані стати учасниками весілля – це Служба Божа, царство, бенкет, весілля, на яке сьогодні нас зібрав Господь у цьому святому храмі. «Але ми маємо різні способи як відмовитися... Звернімо лише на один спосіб відмови. На весілля прийшов чоловік, який не мав весільної одежі. І цар, коли прийшов оглядати, хто до нього прийшов, то першим зауважив того чоловіка. Назвемо його непрактикуючим гостем. Не йдеться про одяг, йдеться про внутрішнє наставлення. Хтось відмовився і закрився у своєму місці, хтось відмовився і не прийшов, а цей відмовився і прийшов. Прийшов, але тільки щоб бути присутнім і не брати участі у бенкеті. Прийшов бути присутнім, але щоб навіть своєю присутністю зневажати, нехтувати любов'ю, прихильністю, щедрістю того, у домі кого він знаходиться. Можемо сказати, що всі ми є запрошені, але вибрані ми стаємо лише тоді, коли відповідаємо на Боже запрошення. Коли стаємо практикуючими гостями, коли приймаємо все те, що на цьому бенкеті Небесний Отець на весіллі свого єдинородного Сина з його Церквою хоче нам дати», – сказав Блаженніший Святослав.
«Не можна бути непрактикуючим християнином, – вважає Глава Церкви. – Це смертельно небезпечно. Хто не захоче відповісти на запрошення Церкви, має велику небезпеку лишитися викинутим з Царства Небесного. Той, хто нехтує запрошенням, яке почув тут, на землі, буде поза дверми Небесного Царства і вічності. Не можна бути членом парафіяльної спільноти і не брати участі в її житті. Не можна бути віруючим і не ділитися з іншими своєю вірою, не приводити інших до пізнання Бога, до таїнства Хрещення. Не можна бути віруючим християнином і не брати участі в служінні ближньому. Не можна отримати весільну одіж поза таїнствами церковної спільноти», – просить замислитися Блаженніший Святослав.
Він повідомив, що наступного року наша Церква братиме участь у Році Божого милосердя, який проголосив Папа Франциск. «Наші сповідники будуть невтомно роздавати і обновляти цю весільну одіж усім тим, хто буде каятися у своїх гріхах», – сказав проповідник.
Напередодні під завершення Синоду єпископи вшанували пам'ять усопших владик, особливо молилися за владику Софрона (Мудрого), який цього року відійшов у вічність.
У передостанній день Синоду приїхав відвідати членів Синоду Архиєпископ-емерит Блаженніший Любомир (Гузар) і подарував владикам книжку «Андрей Шептицький, Митрополит Галицький (1901-1944), провісник екуменізму» за його авторством, яка щойно вийшла друком.
Увечері в суботу після останнього синодального засідання владики процесійно занесли свічку та Євангеліє назад до каплиці, після чого підписали всі рішення Синоду.
Глава Церкви подякував за організацію VI сесії Патріаршого Собору та Синоду Єпископів.
Департамент інформації УГКЦ