Євангелізаційний собор Бучацької єпархії УГКЦ.
Хочеш зробити ближніх добрішими, а світ кращим – стань святим!!!
(найпростіший і найпевніший спосіб переміни світу)
Виходячи з того, що:
- за настановчим словом Нашого Спасителя «Ідіть і навчайте»;
- із потреб євангелізувати світ у зв’язку з сучасними викликами часу: глобалізація; техногенний прогрес; занепад у духовності і моралі, самодостатність сучасної людини і відхід її від Бога і т. п.;
- З документів ІІ Ватиканського Собору який закликає до ре євангелізації;
- З постанов Синоду Єпикопів УГКЦ та звернення Блаженнішого Любомира до священиків, душпастирів, дияконів та семінаристів;
в Бучацькій єпархії відбувся Євангелізаційний собор, який прийняв такі резолюції:
1. Потреба в новій євангелізації полягає у зміні сучасної людини і обставин її життя, а також у остиглості духовного життя у тих, хто має обов’язок голосити Слово Боже.
- Причина духовної і моральної кризи є не у слабкості християнства, а в браку сили духа і єдності з Богом тих, хто проповідує Слово Боже. Сьогоднішній світ, як історичний факт з його проблемами і перевагами, міститься у Божому плані. Будучи одним з основних елементів християнського покликання, він водночас є місцем здійснення євангельського заклику. Перед Церквою і кожним християнином зокрема стоїть завдання побачити ці знаки часу, і зрозуміти їх саме для того, щоб як найповніше виконувати волю Божу, реалізувати своє християнське покликання і осягнути есхатологічну мету нашого життя.
2. Євангелізація – це голошення Доброї Новини, яку голосив наш Господь Ісус Христос, Його апостоли і продовжує голосити Його свята Церква.
- Нова євангелізація – це не нове Євангеліє, це Боже Слово, голошене в силі Святого Духа і власним життям сучасній людині, устами сучасної людини і в обставинах сучасного світу. Мета євангелізації – пробудження сучасних християн до голошення Слова Божого, яке має бути звернене до сучасної людини, щоб допомогти їй знайти Бога та саму себе. Євангелія має бути зрозумілою сучасній людині, а тому повинна голоситися сучасною людиною, утвердженою у Христі.
Весь цей процес навернення до Христа і шукання Бога має відбуватися в Церкві і тільки в Церкві. Церква – це спільнота Бога і людей: це духовний зв’язок Бога з спільнотою людей, зв’язок людей між собою - центром зустрічі яких є Христос як відкупитель світу.
3. Вирішальний успіх у євангелізації належить Богові, який діє через того, хто проповідує і в тих, хто слухає; тому той, хто проповідує, мусить бути міцно з’єднаний у Христі, щоб проповідувати не себе, а Христа.
Справа нової євангелізації повинна приготувати нову весну Церкви на порозі третього тисячоліття. Світові, який втрачає віру і не покладає надії на майбутнє, потрібно допомогти запалити вогонь любові до Христа і Церкви, в яких людство знайде єдину дорогу до спасіння.
4. Блаженної пам’яті Папа Іван-Павло ІІ звертає особливу увагу на євангелізацю, яка повинна бути проваджена «з новою наполегливістю, новими методами, з застосуванням нових засобів».Сучасне покликання християнина полягає не тільки в тому, щоб користати з справи спасіння, але самому свідчити про Христа і нести спасіння іншим. Тому завданням собору є висвітлити нові засоби євангелізації та застосувати їх у житті:
а) Церква має виконувати своє послання у світі, проповідуючи Бога, Який є безмірною Любов’ю та Який хоче спасіння для кожної людини:
- провести соборчики по євангелізації в деканатах (або по районах в рамках 2-3 деканатів);
-
провести євангелізаційні збори на кожній парафії;
-
зібрати пропозиції «з низів» і провести одноденну конференцію по євангелізації (восени);
б) основною вимогою реалізації послання спасіння є розуміння Церкви як Божого Таїнства, установленого для спасіння людини:
- звернути особливу увагу на те, щоб оживити духовне життя кожного священика і кожного мирянина;
- брати активну участь всім священикам і мирянам єпархії у прощах до відпустових центрів Бучацької єпархії (с. Улашківці – 7 липня і 28 серпня; с. Савелівка – 18-19 серпня);
- пропонуємо всім священикам і мирянам Бучацької єпархії щоденно молитися (довільні молитви) за успіх євангелізації в єпархії і в Церкві, а також за актуальні потреби єпархії, Церкви України, світу і власні (пропонуємо молитися приблизно в один час, наприклад о 2200 год.);
в) сприяти та спонукати священиків-душпастирів до кращого пізнання Святого Письма, сприяти поширенню друкованого слова, метою якого є навернути кожну людину:
- продовжувати систематичне особисте і централізоване навчання священиків Бучацької єпархії, адже священик є той, хто навчає, і той, хто вчиться; той, хто навертає, і той, хто сам постійно навертається; беручи до уваги вислів Івана-Павла ІІ: «Церкву найлегше знищити через священиків», можемо сказати: Церкву найлегше духовно оновити через священиків;
- постійно наголошувати священикам на недопустимості занедбування свого духовного зросту;
- священикам щоденно молитися церковне правило, читати Святе Письмо і виконувати приватні духовні практики;
- кожному священикові особливу увагу звернути на проповідь;
- особливу увагу звернути на якість сповіді (особистої і парафіян)
- Єпархіальному управлінню придбати і поширити Святе Письмо з коментарями згідно науки Католицької Церкви;
- створити рубрику в часописі «Христова Скеля» «Відповіді сектантам»;
- Єпархіальному управлінню придбати документи Церкви по євангелізації і поширити по парафіях;
- придбати літературу, яка б висвітлювала засади нових мирянських рухів;
- видати матеріали нашого собору і поширити у кожній парафії;
г) євангелізуюча пасторальна робота мусить відповідати вимогам часу, тобто не обмежуватися тільки Богослужінням у церкві:
- відроджувати багатство нашої духовної спадщини в нашому обряді;
- розвивати старі, пізнавати і приймати нові методи євангелізації в залежності від умов на парафії;
ґ) процесу євангелізації в край необхідно мати дияконічний вимір, тобто вимір служіння. Євангелізація має бути особливо дієвою там, де є люди в потребі:
- євангелізація людей з фізичними і психологічними вадами;
- розвивати капеланську працю у лікарнях, в’язницях та військових частинах;
д) сприяти заснуванню рухів, братств, молодіжних організацій, в яких можна застосувати сучасні методи та технології для кращого поширення Слова Божого;
- створювати біблійні групки по читанню Святого Письма;
- кожна християнська організація має об’єднуватися навколо Ісуса Христа, особливо Євхаристійного;
- для кожного руху, братства, товариства має бути призначений духівник;
- залучати парафіян до активного духовного життя на парафії;
е) важливу увагу в процесі євангелізації потрібно приділити використанню засобів масової інформації, що мають чим раз більший вплив та значення у світі:
- створити телевізійний канал УГКЦ;
є) наголосити на важливості євангелізації в родинах;
- створювати домашні молитовні групи (збір 2-3 сімей);
- заохочувати мирян до читання Святого Письма у родинах;
ж) наголосити на важливості євангелізації серед структур нашої влади:
- заохочувати службовців місцевих самоврядувань до участі в житті Церкви та формуванні особистості людини, як християнина та громадянина своєї християнської держави.
Завдання євангелізації – проповідувати живого Бога, Його діла в житті кожної людини, в житті душпастиря-священика, його парафії, нести Христа іншим – своїми вчинками, поведінкою, правдивим християнським життям, світити для тих, хто ще перебуває в темряві. Щоб проповідь Євангелія була автентичною, проповідник повинен особисто знати Того, кого проповідує – Господа нашого Ісуса Христа. З цього випливає, що єдиний і найпевніший спосіб вивести світ з духовної і моральної кризи – це навернутися кожному зокрема, щоб стати святим, бо найбільше Господь Бог перемінює світ через приклад тих, які ведуть героїчне життя у Христі, Ним освячуються і через свою святість освячують інших.