Упродовж поточного року Відділ соціальних питань Патріаршої курії Української Греко-Католицької Церкви здійснить серію презентацій для священнослужителів та семінаристів про те, як Церква може здійснювати своє служіння для осіб з обмеженими функціональними можливостями, зокрема для розумово неповносправних та людей, які є погано чують, і глухих. Про це повідомив керівник Відділу соціальних питань Патріаршої курії УГКЦ о. Андрій Нагірняк.
Заходи відбудуться в усіх єпархіях, семінаріях. У декотрих єпархіях вже існують певні форми, методики програм, які реалізуються впродовж декількох років. Проте таких єпархій небагато. «Часто семінаристи – майбутні священнослужителі – не знають, як їм у майбутньому опікуватися неповносправними, особами з функціональними обмеженнями. І щоб у цьому напрямку Церква підвищила свою спроможність, сприяла інтеграції неповносправних людей у життя Церкви та суспільства, ми проводимо такі презентації та семінари. Це будуть презентації вже наявних програм. У контексті цього ми випустили й навчальні посібники для священнослужителів та семінаристів, за допомогою яких вони зможуть ознайомитися з практиками і методиками та в майбутньому використати їх у своїй душпастирській діяльності», – пояснює о. Андрій.
Крім того, упродовж цього року, як і в попередні роки, Відділ соціальних потреб проведе навчання для структур, які в Церкві займаються служінням дітям, котрі перебувають в кризових ситуаціях. Це працівники Карітасів, працівники чернечих згромаджень, під опікою яких перебувають дитячі будинки сімейного типу.
«Ми проводимо навчання для підвищення рівня професійності цих структур. Протягом року відбувається від чотирьох до шести семінарів. Зазвичай їх проводять професійні світські тренери. Наприклад, торік це були представники громадської організації «Вифанія». Це організація, яка вже довгі роки займається роботою з дітьми. Вони також надають навчальні послуги», - зазначив керівник Відділу.
Поза тим, свою діяльність здійснюватиме Відділ служіння для ув’язнених – окремий відділ служіння в нашій Церкві. Упродовж цього року він звертатиме особливу увагу на розвиток волонтерського служіння, тобто на залучення вірних до служіння ув’язненим. Також цього року проходитиме мистецький конкурс для ув’язнених «Переображені Господньою любов’ю». Ув’язнені, які мають певні мистецькі здібності, зможуть продемонструвати свої твори, кращі з яких будуть відібрані для аналогічного європейського конкурсу. Такий крок спрямований на те, щоб сприяти реадаптації, ресоціалізації та інтеграції цих ув’язнених в життя суспільства, аби вони не почувалися непотрібними, а сприймали себе як таких, що можуть робити щось нове.
Упродовж року Відділ соціальних питань хоче присвятити більше уваги налагодженню більш скоординованого соціального служіння на всіх рівнях, як єпархіальному, так і на загальноцерковному. Для цього планується проведення круглих столів, конференцій, щоб вони стали першим кроком у створенні соціальних рад (у конкретній єпархії та в цілій Церкві).
Нагадаємо, що соціальне служіння (дияконія) є одним з шести пріоритетів у стратегії розвитку УГКЦ на найближчі три роки. Це співзвучно з тим, що робиться і у всій Католицькій Церкві. Папа Венедикт XVI почав свій понтифікат з енцикліки «Deus caritas es», тобто «Бог є милосердна любов». Сьогоднішній Єпископ Рима Франциск теж у своїй інавгураційній проповіді сказав, що ми покликані служити іншим, оберігати їх і дбати про них, особливо про бідних, вдів і сиріт.
Департамент інформації УГКЦ