Морозяний січневий день 3 січня для Чорткова та всієї Бучацької єпархії, яка налічує 300 тисяч вірних,  був знаменним і вкрай важливим. У час обідньої пори в приміщенні районного будинку культури відбулася перша загальноєпархіальна зустріч курії з духовенством і мирянами – зібрання представників церковних громад та працівників парафій.

Збори двостороннього, діалогічного характеру розпочалися молитвою «Отче наш». Спершу з промовою виступив Апостольський Адміністратор високопреподобний о. Дмитро Григорак, ЧСВВ і представив керівний склад єпархії: всечесних синкелів у справах духовенства о. Івана Сеньківа й у справах мирян о. Володимира Заболотного, а також канцлера о. Олега Ольховецького й віце-канцлера о. Дмитра Ненчина. Після офіційного представлення провідник єпархії зосередив свою увагу на образі новонародженого Христа, а також висловив міркування щодо розуміння любові. Отець наголосив, що любов повинна проповідуватись і ширитись у двох вимірах: вертикальному (по відношенню до Бога) й горизонтальному (стосовно свого ближнього). Сучасний християнин переважно живе лише «вертикальною» любов’ю, не завжди пам’ятаючи про горизонтальну. Власне, з цього і випливає брак любові до ближнього. Отець процитував вислів блаженної пам’яті папи Івана Павла ІІ: «Світ зайшов у тупик. Не знає, як звідтіля вийти. Єдина сила, яка зможе вивести з кризи, - це Любов, і тільки Божа любов». Крізь призму любові Апостольський Адміністратор потрактував Церкву: «Церква – подоба Божого Царства на Землі. Церква – збір людей. Кожен член Церкви є з’єднаний з Богом і людьми. Коли є любов між людьми і Богом – ми тоді є живою Церквою». Отець Дмитро також звернувся до присутніх із настановою відверто визнавати свою віру, а також наголосив на утвердженні діалогу між курією, духовенством й мирянами. Це повинно здійснюватись через взаємне «служіння на основі слухання і любові». У зверненні йшла мова і про ключові резолюції Синоду, що відбувся нещодавно у Філадельфії, зокрема про євангелізацію і роботу з молоддю. Євангелізація повинна набути нових форм вираження для сучасної людини. Саме тому при єпархіальному управлінні планується організація постійного інституту формації священиків. Щодо пожвавлення роботи з молоддю в єпархії, то одна з провідних ролей у цьому належить отцям-парохам, які повинні організовувати реколекції і спостерігати над життям молоді. Отець-адміністратор зазначив, що 2008 р. Б. проголошений Церквою Роком Покликання. Саме тому перед духовенством і кожною сім’єю поставлене важливе завдання – допомогти молодій людині пізнати свою життєву позицію.

Зі своїм зверненням виступив також синкел у справах духовенства о. Іван Сеньків і проаналізував етапи становлення УГКЦ та Бучацької єпархії, акцентував на важливості Церкви і духовенства, за яких потрібно дбати мирянам. Крім того, отцем-синкелом було згадано безсмертні імена отців, котрі підпільно провадили свою пастирську діяльність у різних єпархіальних регіонах.

Про важливість мирянського руху в наш час розповів синкел у справах мирян о. Володимир Заболотний. Доповідач звернувся до проблем християнського виховання молоді у парафії та родині. Для досягнення бажаного плоду в цій проблемі, за словами отця-синкела, потрібно консолідувати і Церкву, і школу, і сім’ю. Крім того, до них примикає ще й «вулиця», яка теж у певній мірі формує людину. Саме тому «вулицю» потрібно християнізувати. Отець закликав розвивати благодійну діяльність: допомагати сиротам, поодиноким, перестарілим, залежним від алкоголю.

Після доповідей єпархіальної управи розпочалася друга частина зібрання – відповіді на питання присутніх. Мирян турбували найрізноманітніші проблеми, пов’язані насамперед із матеріальним забезпеченням та утриманням священнослужителів та їх сімей, зі зборами грошей на парафіях, упорядкуванням кладовищ. Було визначено також розмір однорічного збору – катедратика і мінімальну платню священика-пароха. Причому, курія суворо заборонила священикам встановлювати конкретну суму за здійснення Святих Тайн і відправу Богослужінь, посилаючись на те, що священика повинна утримувати церковна громада.

Віталій Затильний

ДІАЛОГ ДУХОВЕНСТВА І МИРЯН У ЦЕНТРІ ЄПАРХІЇ https://buchacheparchy.org.ua/ Super User