• Який порядок уділення Таїнства Подружжя?

Особи, які бажають укласти подружжя, повідомляють про це парафіяльного священика одного з наречених. Священик з’ясовує, чи немає якихось перешкод для укладання шлюбу, і призначає передподружні науки для наречених. Обов’язком священика є турбуватися про належне приготування наречених до майбутнього подружнього життя. Існує традиція, згідно з якою у парафіях наречених три неділі перед шлюбом виголошують т. зв. «оповіді», якими церковну спільноту інформують про намір когось із членів їхньої громади одружитися. Якщо комусь відомі перешкоди, через які майбутнє подружжя не може бути укладене, то той зобов’язаний повідомити про них церковну владу.

• Чи існують якісь обмеження, заборони для прийняття Таїнства Подружжя?

Існують деякі перешкоди, внаслідок яких подружжя не може бути правосильно укладене. Парафіяльний священик, або священик, який уповноважений благословити подружжя, зобов’язаний повідомити про усі можливі перешкоди тих, хто має намір одружуватись, а також переконатися, що вони відсутні у пари, яка просить церковного шлюбу.

Таїнство Подружжя не може бути правосильно звершене якщо:

1. Нареченому не сповнилось 18 років або нареченій не сповнилось 17 років.
  2. У одного з наречених наявне попереднє і тривале статеве безсилля.
  3. Хтось із наречених є неохрещеним.
  4. Хтось перебуває у попередньому шлюбі.
  5. Наречений є священиком або дияконом.
  6. Хтось із наречених склав вічні монаші обіти.
  7. Хтось із наречених одружується під примусом.
  8. Хтось заради подружжя заподіяв смерть власному су пругові, або су пругові особи, з якою планує одружитися.
  9. При кровному спорідненні.
  10. При духовному спорідненні, яке існує між хресними батьками та похресником і його батьками.
  11. При правовому споріднені (усиновлення, удочеріння).

• Коли не можна здійснювати Таїнства Подружжя?

Таїнство Подружжя пов’язане із торжеством, тому його не звершують у посні періоди церковного року, коли заборонено справляти забави:

1. Протягом чотирьох постів: Великого, Різдвяного, Петрівського та Успенського.
  2. Під час загальниць: від Неділі митаря і фарисея до Неділі блудного сина, від Пасхи до Томиної неділі, від Різдва Христового до Богоявлення Господнього.
  3. В одноденні пости: Усікновення глави Івана Хрестителя (11 вересня), Воздвиження Чесного Хреста Господнього (27 вересня).
  4. Не вінчають також у середи і п’ятниці всього року.

о. Мирослав Думич, доктор літургійного богослов’я

Що маємо знати про храм і богослужіння? Запитання і відповіді щодо Таїнства Подружжя https://buchacheparchy.org.ua/ Super User