Що маємо знати про храм і богослужіння? Хрещення дітей. Хресні батьки

Церква охрещує дорослих і дітей, щоб увести їх у нове життя в Христі. Церква хрестить дітей – носіїв Божого образу, даруючи їм благодать богоуподібнення. Разом із даром життя святе Таїнство Хрещення, до якого батьки приносять свою дитину, є найціннішим даром, котрий вони можуть їй дати.

Коли звершується Хрещення дітей, то віру в Христа від їхнього імені висловлює церковна спільнота, представлена хресними батьками. Вони разом із батьком та матір’ю беруть на себе відповідальність перед Богом і Церквою за християнське виховання дитини, за те, щоб у церковній спільноті вона зростала у вірі, доброчесті й пізнанні Бога.

Хресними батьками як дітей, так і дорослих можуть бути тільки вірні, віра та спосіб життя яких може послужити похресникові зразком для наслідування. Духовний зв'язок між хресними батьками і похресником триває протягом усього життя. Хрещення дитини не є насильством над нею, бо як батьки чи вихователі годують чи навчають дитину задля її добра, так само і віруючі батьки, приводячи її до Таїнства Хрещення, відкривають для неї життя у Бозі.

  • Хто надає ім’я дитині й чи можна називати дітей нехристиянськими іменами?

При хрещенні імена дітям надають батьки. Існує давня традиція, згідно з якою батьки називають охрещуваних іменами християнських святих, віддаючи таким чином дітей під опіку того чи іншого святого. Згідно традицією, новонародженого іменували восьмого дня після народження. Для цього священик у притворі храму читав над немовлям спеціальну молитву, яка в наших требниках називається «Молитва для ознаменування дитяти, що приймає ім’я».

Зазвичай вибирають ім’я християнського святого, день пам’яті якого припав на день народження, восьмий день після народження, день хрещення або найближчі дні. Якщо назвати дитину «нехристиянським» іменем (тобто таким, якого немає у переліку християнських святих), то вона згодом не матиме «іменин», - свята пам’яті покровителя, на честь якого вибрано ім’я для хрещення.

  • Які є вимоги до хресних батьків?

Особи, які мають стати хресними батьками, самі зобов’язані бути добрими християнами. Тому перед тим, як запрошувати когось у хресні батьки для дитини, потрібно довідатися, чи ці особи не мають для цього якихось перешкод (чи охрещені, чи перебувають у шлюбі, чи є практикуючими християнами). Детально вимоги до хресних батьків викладено у церковних приписах, і парафіяльний священик повідомляє про них тих, хто хоче охреститися чи сам охрестити дитину. Також існують різні місцеві звичаї щодо хресного батьківства. Вони здебільшого стосуються кількості хресних, отож, цих звичаїв можна дотримуватися, якщо вони не суперечать церковним приписам (Кодекс Канонів Східних Церков, канон 685).

Для того, щоб хтось важно виконував завдання хресного батька, вимагається щоб:

  • прийняв три Святих Таїнства Хрещення, Миропомазання і Євхаристію
  • належав до католицької Церкви
  • мав намір виконувати це завдання
  • був призначений тим, хто має бути охрещеним, або його батьками чи опікунами або, якщо таких немає, то служителем
  • не був батьком або матір’ю чи в подружжі з тим, хто має бути охрещеним
  • не був покараний карою екскомуніки, навіть малої, суспензи, усунення, або позбавлення права виконувати завдання хресного батька. 

о. Мирослав Думич,
доктор літургійного богослов’я

Що маємо знати про храм і богослужіння? Хрещення дітей. Хресні батьки https://buchacheparchy.org.ua/ Super User