Вказівки для хору під час Архиєрейської Божественної Літургії

1. На початку Божественної Літургії, після виголосу протодиякона «Нехай благословить тебе…» хор співає:  «Амінь. Достойно є воістину…» (в день Господського або Богородичного празника та в його посвяття співається ірмос 9-ої пісні Канону Утрені, тобто Задостойник) або «Будь ім’я Господнє…» (тричі). Проте, правильніше є співати перший варіант, тобто «Достойно є воістину…». У Воскресний час співаємо «Світися, світися, новий Єрусалиме…».
  2. Коли всі священнослужителі помолилися вхідні молитви перед іконостасом, Архиєрей обертається і благословляє всіх у храмі (диригент повинен слідкувати за цим моментом), а хор співає: «Тон деспотін ке архіерея гімон киріє філате, іс полла еті деспота».
  3. На облачання Архиєрея хор співає «Господи, помилуй» та «Амінь» на відповідні виголоси диякона.
  4. Після облачання слідує чотирьохстороннє благословення киріями. За кожним разом хор співає «Многая літа» або «Іс полла еті деспота» (коротке). У Воскресний час «Христос Воскрес із мертвих…».
  5. Далі Божественна Літургія за чином.
  6. На Малому Вході, після виголосу диякона «Премудрість, прості», хор не співає нічого. Священнослужителі відразу починають самі співати «Прийдіте, поклонімся і припадім до Христа» (або окремий вхідний стих, якщо він поданий в уставі конкретного празника).
  7. Далі слідує знову чотирьохстороннє благословення киріями, а хор так само співає «Многая літа» або «Іс полла еті деспота» (коротке). У Воскресний час «Христос Воскрес із мертвих».
  8. Коли всі священнослужителі входять до Святилища, вони самі співають «Спаси нас, Сину Божий…» двічі, а третій раз співає хор  (можна співати на ту ж саму мелодію, що й священнослужителі або на власний розспів).
  9.  Далі хор співає «Іс полла еті деспота» (довге), а після цього – тропарі за уставом.
  10.  На Трисвятому хор співає «Святий Боже…» (або, якщо припадає, «Всі, що в Христа хрестилися…») тільки двічі, а третій раз співають священнослужителі у Святилищі. Тоді слідує виголос диякона, після цього хор продовжує співом «Слава Отцю…» і все як звичайно.
  11.  «Алилуя» зі стихами перед читанням Святого Євангелія слід співати довго, тобто, аж до моменту, коли диякон вийде з Євангелієм в руках на солею.
  12.  Після Євангелія хор співає «Іс полла…».
  13.  ПІСЛЯ ПРОПОВІДІ ВІДРАЗУ «Іс полла…».
  14.  Після Великого Входу: «Амінь. Щоб і Царя…» і одразу «Іс полла…».
  15.  Молитву перед Причастям «Вірую, Господи, і ісповідую…» слід починати тільки після того, як її закінчать молитися священнослужителі у Святилищі (тобто, коли священнослужителі починають причащаються Кров’ю Господньою, приступаючи до Чаші).
  16.  Після Святого Причастя (тобто, після виголосу Архиєрея «Спаси, Боже, людей Твоїх…») хор співає «На многая літа, Блаженніший, Високо-, Преосвященніший Владико». І тоді відразу «Ми виділи світло…».
  17.  На відпусті після виголосу «Слава Тобі, Христе Боже…» хор співає «Слава Отцю… (у Воскресний час «Христос Воскрес із мертвих…») Господи, помилуй (3) Блаженніший, Високо-, Преосвященніший Владико, благослови».
  18.  Після відпусту (тобто, після «Христос ……. як благий і чоловіколюбець») хор співає КОРОТКЕ «Амінь». І відразу «Іс полла еті деспота» (коротке)

подав о. д-р Мирослав Думич
Літургійна патріарша комісія

Вказівки для хору під час Архиєрейської Божественної Літургії https://buchacheparchy.org.ua/ Super User