Бучацька Єпархія УГКЦ Літургійна комісія Що маємо знати про храм і богослужіння? Про Таїнство Хрещення

Пошук

 


Designed by:
Site hosting Joomla Templates
Web hosting services
Що маємо знати про храм і богослужіння? Про Таїнство Хрещення Друк e-mail
  • Чи дозволено хрестити поза храмом? Чи може хрещення відбуватись вдома у вірних?

Оскільки через хрещення особа стає членом Церкви, то в цьому обряді бере участь уся спільнота. Тому в церковних законах читаємо, що: «Хрещення, крім випадку необхідності, слід уділяти в парафіяльній церкві, дотримуючись законних звичаїв. У приватних домах хрещення можна уділяти згідно з приписом партикулярного права або з дозволу місцевого єпарха» (ККСЦ, к. 687).

  • Як підготуватися до Таїнства Хрещення? Що з собою принести до храму?

Якщо охрещуватиметься дорослий, то процес приготування до хрещення досить тривалий; про його перебіг можна довідатися у місцевого пароха. Для охрещення дитини також необхідно заздалегідь звернутися до пароха тієї церкви, до якої належать батьки дитини. В жодному разі не слід приходити одразу з дитиною і майбутніми хресними, не домовившись заздалегідь із місцевим парохом про те, коли і як має відбуватися хрещення і які для цього існують вимоги.

Під час хрещення охрещуваному подають запалену свічку, якщо Таїнство уділяють немовляті, свічку тримають хресні батьки. Свічку можна принести зі собою, а також отримати у храмі. Новохрещеного одягають у білу одіж, яка символізує нове народження. При хрещенні немовлят уживають шмат білого полотна, яке називають «крижмою» і в яке загортають новохрещеного. Це полотно приносять хресні батьки, і щодо цього існують місцеві звичаї, тому корисно про них довідатися заздалегідь.

  • Як хрестять в небезпеці cмерти?

У небезпеці смерти требник (богослужбова книга) приписує новонароджене дитя одразу охрестити, занурюючи в воду (або поливаючи) тричі, мовлячи такі слова: «Хрещається раб Божий (раба Божа) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа». Якщо небезпека мине, то священик доповнить таке хрещення Таїнствами Миропомазання та Пресвятої Євхаристії.  Того, хто вийшов з дитячого віку, в небезпеці смерти можна охрестити, якщо він якоюсь мірою обізнаний із істинами християнської віри і якимось чином виявив бажання прийняти хрещення (див. ККСЦ, 682 §2).

  • Яким чином має відбуватися хрещення: через занурення чи поливання водою?

       Згідно з традицією перших століть християнства, хрещення відбувається через занурення у воду. Занурення якнайкраще передає суть хрещення – смерть старої грішної людини і нове народження у Христі. Літургійні книги також приписують хрестити через занурення, хоча й допускають хрещення через поливання водою. В останніх століттях цей спосіб хрещення витіснив занурення, але тепер знову існує тенденція відновити втрачену первісну традицію. В інструкції Конгрегації у справах Східних Церков сказано що «обряд повинен бути повним і здійснюватись через занурення» (Інструкція застосування літургійних приписів Кодексу канонів Східних Церков, Рим 1996, с. 46).

о.  Мирослав Думич

доктор літургійного богослов’я

 
Бучацька Єпархія УГКЦ, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting