Бучацька Єпархія УГКЦ Літургійна комісія Що маємо знати про храм і богослужіння?

Що маємо знати про храм і богослужіння? Друк e-mail

Загально про притвор

До храму входимо через притвор, який символізує перехід від щоденних турбот світу цього до «єдиного потрібного» - Царства Божого.

Притвор (нартекс) – це та частина церкви, де колись стояли ті, що приготовлялися до св. хрещення, звані оглашенні, кянники, а часом грішники і єретики, щоб могли пізнати Христову віру. Притвор представляє грішний світ.

В притворі відбувалося хрещення неофітів, тобто тих, що перейшли курс підготовки. Також у притворі відбувалися братолюбні гостини, з грецька звані «агапе». Там також був басейн з водою, в якій умивали руки ті, що входили до церкви на знак душевної чистоти. Пізніше поданий басейн служив для хрещення неофітів. Такі басейни, зв. баптистерії, залишилися в деяких місцях  і донині, напр. в монастирській церкві      св. Теодора Студита в Константинополі, яку було перетворено на мусульманську мечеть.

Церковний устав велить у притворі розпочинати чини Хрещення та Вінчання, служити в притворі Литію, тут священик відчитує молитву «жоні-породіллі» перед введенням в храм, тут відбувається освячення води на Навечір’я Богоявління.

Притвор, ще з давніх часів був відділений від храму вірних стіною, в якій було троє дверей. Посередині знаходилися широкі двері, звані великі, західні або красні, для священнослужителів, або імператора, а по боках для вірних. З правої сторони для чоловіків, а з лівої для жінок.

о. д-р Мирослав Думич