Бучацька Єпархія УГКЦ Літургійна комісія Що маємо знати про храм і богослужіння?

Що маємо знати про храм і богослужіння? Друк e-mail

Загально про святилище

Святилище, до якого звернена вся літургійна спільнота, є символом неба, де міститься престол Небесного Царя і Царства Божого. У святилищі посередині стоїть престол -  символ Божого трону, перед яким збирається віруючий народ. Престол є також трапезою Тайної Вечері, до якої Господь запрошує свою Церкву. Тому на престол кладуть Євангеліє і на престолі освячують євхаристійні Дари.

Святий престол – це чотирикутний і рівнобічний стіл, який стоїть на середині святилища. Престол вкритий спеціальними обрусами: катасаркос, індітіон, антимінс і ілитон.

Антимінс – це лляний (або шовковий) плат із вшитими мощами та зображенням  зняття Ісуса з хреста. Антимінс лежить на престолі, і на ньому освячуються Євхаристійні Дари. Його посвячує Предстоятель помісної Церкви у Великий четвер разом зі святим Миром і помазує тим же Миром. Власноручним підписом на антимінсі Глава Церкви засвідчує, коли й для якого храму він освячений. Зверху на антимінс кладуть ілитон (з грецької – хустка), який символізує хустку – судар, що ним була обвита голова Спасителя у гробі.

На престолі не може стояти нічого, окрім кивоту (дарохранильниці), книги Євангелія та напрестольного хреста.

Посвячує престол єпископ, бо тільки з його благословення на ньому можна звершувати Літургію. Єпископ помазує новий престол святим миром, бо всяке освячення звершується Святим Духом, і вкладає в нього мощі святих мучеників на звеличення їхнього досконалого  слідування за Христом. При престолі звершується Тайна Рукоположення (Священства). З північного боку від престолу розміщується проскомидійник (або «трапеза предложення»), на якому приготовляють чесні дари.

За престолом міститься «горне сідалище». Воно призначене для єпископа, який очолює Літургію, і є знаком його присутності. Також, за престолом знаходиться семисвічник, а по його боках дві рипіди, які пригадують присутність  Святого Духа.

До святилища не дозволено входити нікому, окрім духовенства та церковного причету.

о. д-р Мирослав Думич